Сьогодні є світовий тренд – це здорове місто. Настав час робити зміни через здоров’я мешканців.

Усі ми вдячні лікарям, які допомагають нам залишатися здоровими або лікують, якщо ми захворіли. Однак здоров’я людей – це не лише лікарі, медичні заклади та корисні звички.

Здоров’я – у якості води, яка тече по трубам нашого міста, у стані транспорту та доріг, якими ми щодня дістаємось до роботи. Здоров’я – у повсякденних рішеннях державної та місцевої влади: як ці рішення впливають на здоров’я людей. Наше здоров’я в тому, чи готові ми впливати на ці рішення. Чи вимагаємо від тих, кого обрали, займатися питаннями охорони здоров’я.

Здоров’я окремої людини та суспільства, рівень медицини, довіра до системи охорони здоров’я – все це є частиною політики.

“Люди, які йдуть у владу, повинні знати відповіді на базові питання про те, що таке добре і що таке погано. Але ми глобально бачимо, як політики державного рівня не розуміють, що таке вакцинація, що таке ГМО. Вони лікуються гомеопатією, вони не знають, що таке доказова медицина, але вони йдуть керувати країною”, – каже відомий дитячий лікар Євген Комаровський.

Разом з тим, лікар Комаровський звертає увагу на те, що в самому суспільстві має бути запит на здоров’я. Це означає, що влада, яку ми обираємо, не буде піклуватися про здоров’я, якщо ми від неї цього не вимагаємо: “Чомусь у нас головний критерій політика – торгівля і продаж дозволів. А я хочу, щоб здоров’я було головним. Тому якщо кажуть вони про здоров’я, показують інструменти рішень – ми їх будемо обирати. А не показують – хай їм грець”.

Від здоров’я населення залежить зростання економіки та ВВП міст та країн, процес Європейської інтеграції, можливість відвідувати інші країни.

Велику кількість питань, пов’язаних зі здоров’ям можна вирішити на місцевому рівні.

  • Транспорт повинен не забирати життя, а продовжувати. Тому транспортна та дорожня інфраструктура міста має проектуватися так, щоб бути безпечною та комфортною для пішоходів та велосипедистів.
  • Екологія повинна бути такою, щоб до міста хотіли їхати жити і працювати з інших міст і країн. І це також в межах повноважень місцевої влади.
  • Місцевому бізнесу вигідно управляти прилеглими територіями, їх якість підвищує вартість бізнесу. Бізнес має сам регулювати санітарію та профілактику громадського харчування, ринків і місць масового користування людей на прилеглій до бізнесу території.
  • Простори міста (площі, парки, пішохідні вулиці, ріки) – це місця, де люди зміцнюють своє фізичне та емоційне здоров’я. Також, тут люди витрачають гроші, що йдуть на розвиток місцевої економіки. Місцева влада зацікавлена, щоб ці простори міста були якісними.

“Весь час говорили, що на місцевому рівні грошей на медицину немає. Немає грошей ані на ремонт інфекційних лікарень, ані на ремонт приймальних відділень. Але коли виникла ситуація з коронавірусом, за цей час, гадаю, більше було зроблено, ніж за попередні 20 років. Знайшли гроші і на обладнання, і на ремонт, і навіть для лікарів кошти виділили. Тобто, насправді, гроші були завжди, просто на це не звертали уваги. Треба закріпити цей досвід, щоб і далі гроші на охорону здоров’я виділялися планомірно. Для мене буде головним індикатором, як країна буде справлятися в наступні роки з такими викликами як коронавірус – це яка кількість коштів буде закладена в бюджет на охорону здоров’я. Яка кількість коштів буде в бюджеті на місцевому рівні закладена на охорону здоров’я, на ті ж самі інфекційні лікарні”, – розповідає Тимофій Бадіков, Голова правління ГО “Платформа здоров’я” та засновник ГО “Батьки за вакцинацію”.

Враховуючи процеси децентралізації, відповідальність за здоров’я несе не лише держава, але й влада та громада на місцях.

Історично складається, що сьогодні домінуючими демографічними та економічними центрами як у світі в цілому, так і в Україні, стали міста. В містах зосереджена більша частина національної економіки, є більше можливостей в освіті та працевлаштуванні, у користуванні транспортом, соціальними послугами. Тому люди переїжджають жити у міста, розвиваються міські агломерації (коли навколо великого міста об’єднуються кілька прилеглих міст).

“Місто – це простір, між тим місцем де ти спиш, та місцем де ти працюєш! Це третій простір! І саме цей третій простір займає найбільшу частину твого життя! Місто не повинно відбирати в тебе час життя у заторах та чергах! Воно повинно давати тобі енергію, силу, радість та бажання жити! Давати простір розвитку та навчання, надихати енергією та силою, давати можливість релаксу та натхнення. Все що нас оточує в місті, як організований простір, та з якою якістю – це для містянина, для його емоційного та енергійного стану, почуття сили – це найважливіше завдання для міської влади! Якщо киянин не отримує цього від міста – потрібно щось міняти!”, – переконаний Микола Конопелько, член правління ГО “Платформа Здоров‘я” та Асоціація “ЕСО система охорони здоров‘я України”.

Якщо не закласти фундамент здорових міст, то проблеми з медициною будуть накопичуватися. Під поняттям “здорового міста” мається на увазі місто, де питання здоров’я є пріоритетними в політичній, соціальній та економічній сфері, де активно розвивається громадське здоров’я.Про необхідність і важливість концепції здорового міста, як частини всесвітньої програми ВООЗ, в інтерв’ю ВВС наголосив Головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

“Сьогодні є світовий тренд – це здорове місто. Настав час робити зміни через здоров’я мешканців. Сьогодні є запит на здоров’я”, – переконаний Віктор Ляшко.

COVID-19 показав, що місцевій владі та громадам потрібно завжди бути готовими до викликів. Це можливо лише за умови політичної прихильності та розвитку громади, залучення місцевих жителів до прийняття рішень.